Hírek, felhívások, információk

Oltás ás CVID-19 információk

Tisztelt Páciensünk! Tisztelt Betegünk! Tisztelt Érintett!

Az oltásokkal és a COVID-dal kapcsolatosan szeretnénk reális információkkal szolgálni. Nem politikus vagyok, hanem orvos, aki betegeiért és a közösségért dolgozik a saját határain belül.

Jelenleg a járványhelyzetben észleljük, hogy a többször, akár háromszor is oltott betegeink az új Omikron vagy hibrid variánsok okozta fertőzésen esnek át. A jó hír, hogy az oltásoktól függetlenül is egy enyhébb variánssal állunk szemben, így a napi esetszámok inkább a háziorvosi ellátás körébe tartoznak. Fontos azonban megjegyezni, hogy bár a közvetlen megbetegítő képessége a vírusnak ezen variánsánál gyengült (jóval kevesebb tüdőgyulladást okoz), a szövődmények tekintetében nem tér el a korábbi variánsoktól, azaz a post-COVID szindróma mellett fokozza a betegséget követő (nagyságrendileg egy évben) a thrombo-embóliás események kockázatát (szívinfarktus, tüdőembólia, stroke/szélütés) is.

Gyermekekkel kapcsolatosan kiemelném, hogy az eddig variánsokhoz képest az omikron több gyermek megbetegedését okozza, mint korábban! A gyerekek eddig megfertőződtek, de általában tünetmentes vagy enyhe tünetesként estek túl a fertőzésen. A gyermekek kezelése és figyelése a betegség alatt szükséges és nem szabad „egyszerű náthaként” kezelni. A betegséget követően testnevelés alóli felmentés és labor vizsgálat javasolt a láthatatlan, de akár élethosszig tartó szövődmények miatt.

Terhesség és COVID:

Terhesség már önmagában is megterheli a szervezetet; annak kezdetén a hormonális boom, majd az egy szervezet két entitás elv miatt az esetleges COVID fertőzés sokkal nagyobb veszélyeket rejthet, ezért még terhesség előtt javasolt az oltás. Eddig több, mint 30 millió oltott terhességet kísértek végig mRNS és hagyományos vakcinákkal is, de vakcinákkal kapcsolatos statisztikailag szignifikáns teratogén vagy magzat károsító hatást nem mértek.

Oltás Terhesség előtt / Teherbe esés előtt

Meddig okozhatnának problémát? Az oltások típustól függően viszonylag rövid időtartamig vannak jelen a szervezetben (COMIRNATY-Pfizer (72 óra), Morderna-Spivax (96 óra), Sinopharm (maximum 14 nap)), így ezek felvétele ebben a következő időszakokbanban ajánlott.

Családtervezés, teherbeesés, terhesség és szoptatás, valamint COVID-19 és a vakcinák:

A tüske fehérje kötődhet az ösztrogén receptorokhoz is, mely ciklus változást okoz(hat) nőkben akár 1-3 hónapig is, DE növelheti a teherbeesés esélyét!!! (adatok alapján 4-6x, valamint az ikerterhesség lehetőségét).

Fontos megjegyzés, hogy a COVID-19 infekció (az oltással szemben) ronthatja a férfiak termékenyítő képességét és impotenciával is szövődhet. Nőknél az adnexumok (petefészek és annak környéki részei) gyulladása miatt is okozhat komplikációt a COVID-19 a családtervezés folyamán.

1. trimeszterben: nem aduk és más lázkeltő hatású szert/oltást sem.

Miért? A láz teratogén hatású, a remegés (vetéléskockázat) és az enyhe immunfolyamatok felerősödnek.

2. – 3. trimeszterben: az oltások a hazai és nemzetközi protokollok alapján adhatóak. Általam az oltás 20-24. héttől javasolt, mely az oltás élettani hatásainak (esetleges láz) szövődményét gyakorlatilag kizárja. Itt is fontos megjegyezni, hogy az oltások egészséges személynek történő beadása gyakorlatilag veszélytelen, de észlelt vagy nem észlelt zajló folyamat esetén, például kezdődő preeclampsia, jelentősen terhelhetik a szervezetet, ezért javasoljuk az oltás előtti napon a vérvételt, melyhez beutalót biztosítunk minden esetben.

Szoptatás alatt: az anyatejen keresztül az antitestek kiválasztódnak, így a csecsemőt akár a szoptatás végét követően 30-90 napig védve tudhatjuk.

Szerzett immunitás és nyájimmunitás:

Elvégzett vizsgálataink és a helyi eredmények az mutatják, hogy régiónkban a kevésbé gyakori koronavírus fertőzések miatt immunrendszerünk sem adaptálódott ezen kihíváshoz, a nemzetközi értékeknél gyengébb az immunválaszunk. A szerzett immunitás inkább mítosz, mint sem realitás – amit jól mutat, hogy novemberben átesett (nem oltott) betegeink közül ismételten tünetes COVID-19 fertőzötté váltak többen is.

A COVID-19 esetén a rendelkezésre álló globális adatok alapján nyájimmunitás kialakulásának esélye 6 hónapnál hosszabb időszakra nem valószínű, de ez a vírus új variánsai miatt még inkább valószínűtlen, még abban az esetben is, ha kötelezővé teszik az oltásokat. Az oltások kötelezővé tételekor azonban a nagy hullámok jelentősen csökkeni fognak!

Antigén és PCR tesztek

Sajnos a vírus változását az antigén (főként a self-test minősítésű) tesztek egyre kevésbé követik. 2-3 negatív gyógyszertári tesztet követően megfelelően levett új generációs antigén vagy PCR teszt gyakran pozitív. Ennek oka, hogy a vírus szerkezete jelentősen megváltozott a tesztek többsége még mindig a wuhani/vad/ variánst mutatja ki elmondásuk szerint 100% pontossággal, ami a PCR-nál sem 100% inkább csak 85-90% ha megfelelő feltételek adottak, melyek közül a legfontosabb, hogy a kellő minta elérhető mennyiségben legyen jelen! A CDC javaslata alapján min 6 de javasolt 10 órának eltelnie (evés, ívás, fogmosás vagy más garatot fertőtlenítőhatású szer bevételétől (pl forróital vagy orrspray-k), valamint a dohányzástól).

NEM JAVASOLJUK és nem hitelesítjük az öntesztelésből származó eredményeket!

PCR vizsgálatot az OMSZ-on keresztül minden tünetes betegünknek kérünk.

Felhívjuk a figyelmet, hogy átesés igazolására utazáshoz, csak a PCR teszt elfogadott.

Variánsok és jövő:

Fontos tudni, hogy több új variáns született az omikron ágon és azon kívül is. Várhatóan nyár vége és ősz közepe körül újabb hullám indulhat, illetve hogy az újabb hullám nem mindig gyengébb a korábbihoz képest, hanem valamely szelekciós/evolúciós nyomás hatásra alakul ki és szaporodik el (például magasabb fizikai/kémia/oltás rezisztencia, szélesedő virulencia, új vektorok (nagyobb állati terjedés, hybridizálás…stb).

Egyre inkább várható, hogy a számos alvariáns egyikének mutánsa pl: IHU (francia), mű (perui), üpszilon vagy omega lesz a következő nagy hullám új kórokozója.

Antitest, avagy védettségi vizsgálatok

Ezen fizetős vizsgálatok elérhetőek rendelőnkben is, de nem javasoljuk szakmailag annak megítélésére, hogy felvegyük-e a következő oltást vagy sem. A teszt választásánál érdemes olyan vizsgálatot választani, amely a WHO kritériumok szerint vizsgálja meg a védettség értékét (bidding antibody unit - BAU/ml).

Tapasztalatunk, hogy az oltatlan átesettek alacsony védettségi szinttel rendelkeznek a betegség súlyosságától függetlenül, sőt az intenzív terápia során adott szteroidok ezen választ csökkenhetik is.

Az oltásokat követő, de még a védettségi periódus alatt történő újra fertőződés „egy enyhe ismétlő oltásnak tekinthető”.

Tapasztalataink szerint, a delta variánsnál a WHO 20 BAU/ml értékével szemben, az 500 BAU/ml feletti értékek adnak már megfelelő védettséget a gyakorlatban az mRNS vagy vírusvakcináknál. A régi típusú vakcinánál ez 100 BAU/ml körüli érték volt, mely a kínai vakcinában lévő szélesebb fehérje készletnek tudható be.

Post-COVID szindróma és maradvány tünetek

Jelenleg a fertőzésen átesettek 96%-a számol be életminőség romlásról, ideértve a tünetmenteseket, akinek a fertőzést követően alakultak ki problémáik. A legfontosabb a post-COVID depresszió és pszichés zavarok, mely elsősorban fiatalokat érintenek és jelentősen fokozzák az önkárosítás esélyét.

Az egyik legveszélyesebb állapot a brain-fog, mely memória és tájékozódási zavart okoz. Krónikus betegnél a gyógyszerelés felborulása komoly szövődményeket okozhat, így ezzel minden esetben foglalkozni kell.

Jelentkezzen nálunk, amennyiben észleli a fenti tüneteket, és amennyiben a megfelelő post-covid ambulancia létezik, úgy beutaljuk Önt, amennyiben nem, úgy gondozásba vesszük és helyben kezdjük meg a kezelését, valamint rehabilitációját.

COVID-19 után minden esetben javasoljuk labor elvégzését 1 és 4 hónappal a betegséget követően.

Jelenlegi oltások:

A jelenlegi oltásokat kivétel nélkül az eredeti wuhani törzs ellen fejlesztették, ezért hatékonyságuk az új variánsokkal szemben jelentős különbségeket mutat! Az első tudományos eredmények azt mutatják, hogy az Omikron ellen a sokak által vitatott Sputnyik-V 2-szer hatékonyabb, mint a Pfizer vakcinái, de a delta variánsnál ez fordítva volt. (Életszerű példával élve egy traktor és egy Ferrari F50 között közúton nagy a különbség, de adott helyzetben a frissen szántott szántóföldön még nagyobb.)

Utazóknak

Jelenleg több ország legalább 2-3 vakcinát kér beutazáshoz, ezek a szükséges dózisszámot követően 14 nap után jogosítanak akadálymentes és PCR mentes beutazásra. Az oltást az EESZT-ben az oltás napján, technikai probléma esetén a lehető leghamarabb rögzítjük – új oltási/védettségi kártya nem készül, a régi fog frissülni!!!

RE-OPEN APP AZ UTAZÁSHOZ

Ez az applikáció az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai alapján áttekintést nyújt az európai országok egészségügyi helyzetéről. Lehetővé teszi, hogy figyelemmel kísérje a koronavírus helyzetének alakulását az Ön országában és azon túl. Az EU újbóli megnyitása mellett tájékoztatást nyújt az érvényben lévő korlátozásokról, többek között az utazókra vonatkozó karantén- és vizsgálati követelményekről. Ez segít abban, hogy úgy tervezze meg utazását Európában, hogy közben megőrizze biztonságát és egészségét. Magyarul is elérhető itt (https://reopen.europa.eu/hu).

Utazáshoz javasoljuk az okostelefonon elérhető EESZT applikáció használatát, melyhez ügyfélkapu szükséges.

Harmadik és negyedik oltás

Ezen oltások nem kötelezőek, de a jelenleg tudományos evidenciák alapján ajánlottak vagy ajánlhatóak.

Mivel az eredeti wuhani variáns gyakorisága globálisan 0.001% körüli és az elmúlt 3 hullámban a variánsok fokozott ellenállóságot mutatnak az oltásokkal szemben, illetve ez várhatóan fokozódni is fog, így javasoljuk a második generációs COVID-19 vakcinák kivárását a következő oltás felvételekor (várhatóan: 2022. március).

Az időben adott 3. oltás általában bő 6-12 hónapra emeli meg ismét az ellenanyagszintet, így azok még védenek, de az ötödik (5.) oltásról még senki sem nyilatkozik. (Szerző rövid véleménye alapján: Lesz.)

A Szerző és több névtelenségét kérő kollégája egyért az oltások fontosságában, valamint azokból folyamatosan olttatja magát és családját is, de a 3-4 havonta történő túlzott oltások esetleges káros hatásaira is tekintettel kell legyen és fel kell rá hívnia a figyelmet.

Kinek ajánljuk a 3-4. oltást az új vakcinák megjelenése előtt:

1. Terhes (eredmények azt mutatják, hogy a fiatal terhes nők 6x gyakrabban kerülnek kórházba a COVID-19 új variánsai miatt, illetve számos szövődményt leírtunk)

2. Nincs ellenanyaga /akár patikai, akár laborteszten/

3. Nem kapta el az omikront és legalább 6 hónap telt el az előző fertőzéstől/oltástól.

4. Utazáshoz lesz szükséges 3. oltás, például Franciaország ezt elvárja.

5. Várhatóan magas kockázatú beavatkozása lesz (műtét, onkoterápia, fogászati műtét...stb.)

6. Immunhiányos állapotú vagy daganatos betegségben szenved

7. Családtervezés előtt áll (indok: nem tudni mikor jön új hullám; a láz, hányás, hasmenés és a hidegrázás – részben teratogén hatásúak, részben fokozzák a magzatvesztés kockázatát)

8. Hosszabb utazás(ok)on vesz részt, repülőn vagy más tömegközlekedéssel zárt térben.

9. Fokozott kockázatnak kitett munkakör: egészségügyi dolgozó, szociális, bolti eladó, kozmetikus, pedagógus…stb. – ez által magát és vevőit/klienseit is védi

Számos megkeresés érkezik, hogy hamarabb adjuk a 4. vakcinát a fentiektől függetlenül, mivel mindenkinek indokolt és szükséges lesz előbb vagy utóbb: a döntést közösen javasoljuk meghozni!


A fentiek miatt a következő javaslattal élünk:

· Az oltások kortól és nemtől függetlenül ajánlottak! Akinek még nincs, annak is javasoljuk ellenanyagszinttől és áteséstől függetlenül.

· Amennyiben 2-3 három oltással rendelkezik és ezek az oltások 6 hónapon belül történtek, úgy az esetek nagy részében védettnek tekinthető, oltásuk az új generációs oltás megérkezéséig várhat.

· Legtöbb esetben 4. oltás felvételét az új, módosított, 2022. márciusában várható Pfizer oltóanyaggal javasoljuk!

· Amennyiben az oltások mellett elkapja a vírus bármely variánsát, az a nyálkahártyákon szaporodhat, de az esetek hozzávetőleg 80%-ban nem fog jelentős tünetet és/vagy megbetegedés okozni, mely az omikron esetén még alacsonyabb kockázatú jelenlegi ismereteink szerint.

· Jelen levelünkhöz mellékeltük a „házipatikában” javasolt szerek listáját, melyek COVID és más vírusfertőzések esetén használandóak. Ez szintén evidenciákon alapul, csökkentve a koronavírus okozta megbetegedés súlyosságát és szövődményeit, valamint a halálozást.

· Fennmaradt post-COVID tünetek esetén is javasoljuk az oltást, mert a rendelkezésre álló adatok alapján az oltás immunmoduláns hatása javítja ezeket.

Figyelmét köszönve, és közös sikerünket remélve,

Szeged, 2022.01.22.

Dr. Szili Károly PhD.

Felhasznált fontosabb irodalom:

· Stilhano RS, Costa AJ, Nishino MS, et al. SARS-CoV-2 and the possible connection to ERs, ACE2, and RAGE: Focus on susceptibility factors. FASEB J. 2020;34(11):14103-14119. doi:10.1096/fj.202001394RR

· Jering KS, Claggett BL, Cunningham JW, et al. Clinical Characteristics and Outcomes of Hospitalized Women Giving Birth With and Without COVID-19. JAMA Intern Med. 2021;181(5):714–717. doi:10.1001/jamainternmed.2020.9241

· Hazai és nemzetközi oltási és járványügyi ajánlások


Híreink

2021.05.01-től új háziorvos látja el a praxist, de Lábodi főorvos is az ellátó csapattagja marad.

Rendelőink működése

Rendelőnkben oltások

Ahogyan korábban, továbbra is a csütörtöki napokon oltunk a rendelőben. Azért választottuk ezt a napot és a délelőtti rendelési időt, hogy akut panasz vagy szövődmény esetén tudjunk segíteni. Az esetleg természetes hatások (hőemelkedés, vállfájdalom) a hétvégi napokon elmúlnak, így a következő hét már nyugodtan kezdődhet.

Egyedi oltási napunk az előírt kötelező önkéntesség kielégítésére 2022.01.28-29 napján lesz, ezeken a napokon a rendelőben csak oltást végezhetünk az Országos Tisztifőorvos Asszony utasítása alapján.

Rendelői eljárásrend most és a jövőben

Minden rendelőkben járványügyi helyzettől függetlenül folyamatos kémiai (ózon) és fizikai fertőtlenítést (UV-C fény) végzünk, ezenkívül rendelési időben és alatt zártrendszerű szűrűberendezést működtetünk. Ezzel minimális káros anyagot hozunk létre.

A felület- és kézfertőtlenítés, valamint a maszkviselés a járvány után is érvényben marad, hiszen ez közösségi érdek!

Influenza elleni oltás

Sajnos látjuk, hogy az influenza elleni oltási kedv jelentősen csökkent, az esetek száma pedig folyamatosan nő. Ezért kérünk mindenkit, hogy ha lehetősége van vegye fel ezt oltást is – mi már megtettük.

Időpontok

A háziorvosi ellátás kapuőri jellegű ellátás, mely valóban egészségügyi szemléletű a betegségügyi helyett. A minőségi ellátás nyújtásához elengedhetetlen, hogy egy páciensre kellő időt fordítsunk, ez alapesetben rendelőnkben minimum 15 perc ellátás típusától függetlenül. Időpontot online (e-mail) és telefonon keresztül is kérhet.

Sürgősebb esetben a tanácsadáson túl telemedicinális ellátást is végzünk, hamarosan online is. Gyaníthatóan egészséget vagy életet veszélyeztető állapotnál előbb hívja a mentőt és csak utána minket! (stroke, infarktus, eszméletvesztés, mellkasi fájdalom, fulladás, önkárosítás, gyógyszertúladagolás, vérzéses állapot gyanúja esetén)

A sürgős ellátás végéig a rendelést felfüggesztjük. Az esetleges kellementlenségekért előre is elnézést kérünk, adott esetben rendelésen kívüli időpontot adunk a várakozóknak.

Otthoni vizit

Jöjjön az orvos beszélgetni, „csak” megtekinteni vagy körjáratokat szervezni a betegekhez: sem etikailag, sem szakmailag, sem közegészségügyi szempontból nem tartjuk indokoltnak még fizetős ellátás keretében sem!

Jó tudni, hogy az orvos egy „megbízhatónak látszó” fertőzés forrás lehet, így olyan betegséget (Clostridium, MRSA, ESBL termelőtörzsek, Pseudomonas) vihet otthonukba, mely Ön vagy szerettei egészségét veszélyezteti. Másrészről a rendelőnkben működő diagnosztikai eszközöket nem szeretnénk szállítani, hiszen rendelőnk részét képezik.

Indokolt esetben az otthoni vizitet megtartjuk: a beteg állapotának folyamatos (nem hirtelen) romlása, hosszantartó ágyhoz kötöttség, ágyban fekvő betegnél. Ez ellátási és közösségi érdek, így díjmentes minden esetben, annak ellenére, hogy ez nem a rutin kötelezettség része.

Rendelőnk működési rendjének megszegése

A működési rendünket néhány ellátott konzekvensen megszegi, ezzel olykor a saját és más betegtársai egészségét és a rendelő működését veszélyeztetve. Ráadásul ez gyakran társul a betegtársak, a szakdolgozók elleni agresszióval, esetenkénti zaklatással.

Fizikai, szóbeli vagy emberség elleni agresszió minden formája ellen fel fogunk lépni, ezzel védve saját és betegeink családját, illetve érdekeit.

Változás a rendelői informatikai rendszerekben

2022 első felében tervezzük rendelői rendszerünket felhő-alapúvá varázsolni. Ez számos előnyt fog jelenteni hosszabb távon mindenkinek. Várhatóan 1 hetet fog igénybe venni az átállás, így ez alatt nehézkesebb lesz a rendelés, de a korábbi rendszert a hibátlan működésig fenntartjuk.

Várható helyettesítés

2022 februárjában hosszabb helyettesítés várható családunk bővülése miatt, ennek megértését kérem és köszönöm.

Egészségügyi hírek

Márciusban EKG-hét kerül meghirdetésre rendelőnkben, mely telefonos előjegyzés mellett bárki számára elérhető lesz. Az EKG mellé labor beutalót is fogunk adni „a féléves kötelező szervízhez”. Igény esetén vérvételi lehetőséget is biztosítunk várakozás mentesen!

Az EKG-t egy példányban papíron vagy digitálisan átadunk, melyet kérünk megőrizni és a pénztárcában elhelyezni, mert ha a sors úgy hozza, életet menthet.

Jogosítványok

A lejáró jogosítványok 2022. 06. 30.-ig maradnak érvényesek Magyarország területén. Szerdai napokon továbbra is jogosítványokat újítunk. Vizsgálat előtt labor beutalót adunk!

A jogszabályi háttér miatt hivatásos/CDE kategóriás jogosítványokhoz szemészeti és fül-orr-gégészeti vizsgálat szükséges!

Felhívás

Kedves Pácienseink! Kedves Betegeink! Kedves Kollégák!

Az alábbiakban szeretnénk felhívni figyelmüket néhány fontos dologra a háziorvosi rendeléssel kapcsolatban, melyek az új típusú koronavírus járvány miatt, annak idejére érvényesek:

-Kérem továbbra is ELŐZETESEN EGYEZTESSENEK IDŐPONTOT telefonon rendelésünkre annak érdekében, hogy minél kevesebb esélye legyen annak, hogy ott bármilyen fertőzött beteggel találkozzanak!

-A telefonos időpont egyeztetés során az Önök érdekében a korábbiaknál részletesebben fogunk érdeklődni az alábbiakról:

- milyen problémával szeretné felkeresni a rendelést?

- ha a konzultáció megoldható más formában is, milyen csatornákat használhatunk erre? - elektronikus recept használata

- telefonos megbeszélés

- e-mail-es kommunikáció

- járt-e külföldön?

- érintkezett-e valakivel, akinek megerősített koronavírus fertőzése van, vagy annak gyanújával vizsgálják?

-RECEPTKIVÁLTÁSkor kérem részesítsék előnyben az ELEKTRONIKUS RECEPTformát, melyért személyesen nem kell befáradni a rendelőbe, annak felírását telefonon vagy e-mailben tudjuk egyeztetni.

A RECEPTEKRE VONATKOZÓ ÁTMENETILEG MÓDOSULT SZABÁLYOK:

-az ELEKTRONIKUS RECEPTet most nem csak személyesen az válthatja ki, akinek a nevére szól, hanem bárki más is, akinek Ön megadja a TAJ számát, s az személyes irattal- személyigazolvány, jogosítvány….. azonosítja magát.

-Figyelem! A gyógyászati segédeszközök (pelenka, tesztcsík….) jelenleg továbbra sem írhatók elektronikusan! Ezen receptek átvételére rendelés után, vagy telefonon egyeztetett időpontban van lehetőség.

- azok a gyógyszerek, melyek felírásához SZAKORVOSI JAVASLAT szükséges, a szakorvosi javaslat idejének lejárta után is felírhatók kedvezményesen egészen a járványos időszak végéig. Tehát a szakorvosi rendelőket gyógyszer javaslat hosszabbítás miatt most ne keresse fel! Amennyiben olyan gyógyszere van, amit eddig a szakorvos írt rendszeresen, kérem a szakrendelést is telefonon keresse fel, s egyeztetni fognak a további felírási lehetőségekről.

- a receptek kiváltásakor kérem legyenek türelemmel a patikában is, RECEPTJEIKET MOST CÉLSZERŰ EGYSZERRE MINDET KIVÁLTANI, nem egyenként többször sorba állni! A patikában csak egyesével lehet bemenni!

- recept nélkül kiváltható, a házi patikában tartandó gyógyszerek köre a következő:

lázcsillapító, fájdalomcsillapító:

  • paracetamol (pl. Panadol, Benuron..

  • metamizol (Algopyrin, Panalgorin, Optalgin, Flamborin cseppek…..)

orrcsepp: Nasivin, Afrin, Vibrocyl……

hurutoldó: acetilcystein (ACC, Lyxio, Fluimucil), egyéb (Paxirazol, Ambroxol)

köhögéscsillapító: Robitussin, Libexin, Bronchostop oldat, Izlandi zuzmó……

allergiára: antihistamin (Zyrtec, Allegra, Desloratadin……)

görcsoldó: No-Spa, Drotaverin

hasmenés esetére: Smecta, Széntabletta, Lopedium

hányinger, hányás esetére: B6 vitamin, Daedalon kúp

láz, hányás, hasmenés esetén rehidráló oldat: ORS, Sodyoral….

KÉREM A FENTI PANASZOK ESETÉN IS EGYEZTESSÜNK, HISZEN A FENTI TÜNETEK MÖGÖTT TÖBBFÉLE BETEGSÉG ÁLLHAT!

A vírusfertőzések (köztük a koronavírus is) átlagosan 80%-ban maguktól, nyom nélkül gyógyulnak. Speciális terápia, gyógyszer nincs ellenük, csak tüneti, vény nélkül kapható szerek javasolhatók. Tiszteletben tartjuk, hogy a beteg számára kellemetlen tünetekkel járó betegségekről van szó, de ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy orvosi vizsgálat esetén sem tudunk hathatósabb terápiát javasolni a vírusfertőzésre, mint a folyadékbevitel, ágynyugalom, vitaminok és lázcsillapítók használata. (hasznos dolgok részen elérhető, a teljes gyógyszerlista)

A lejárt JOGOSÍTVÁNYOK érvényessége a járvány lecsengését követő 15 napig automatikusan meghosszabbodik.

- Telefonáláskor kérjük türelmét: -amennyiben foglalt, hívjon újra, de később!

- amennyiben 2x hív, de nem vesszük fel rendelési időben, akkor olyan akut betegellátás történik, ami miatt fizikailag nem tudjuk felvenni a telefont (ilyen ritkán, de megtörténhet) 30 perc múlva hívjon vissza!

- rendelési időn kívül, 8:00-16:00 között is elérhetőek vagyunk a rendelő telefonszámán

- hétköznapokon 15:30-8:00, valamint hétvégén központi ügyelet működik, ennek felkeresését is csak a valóban sürgős, akut esetekre korlátozzák!

A fenti információk a háziorvosi rendelésünkre vonatkoztak.

Ezeken túl javasoljuk: Kerüljék a tömeget!

Rendszeres, alapos kézmosással igyekezzenek elkerülni a fertőzést! (Dohányzó betegeink dohányzás előtt is mossanak kezet!)

Tartsák be a tüsszentésre, köhögésre vonatkozó általános szabályokat!

Törődjenek lelki egészségükkel is és figyeljenek másokra is!

Kérjük, hogy a rendelőbe/váróterembe a elolvasását és megfontolását követően indjuljanak el vagy lépjenek be. Terheseket soronkívűl vizsgálunk!

A váróteremben 1 fő/család tartozkodhat! Mindenki másnak kint kell várnia! Az ellátás nem érkezési sorrendben történik, hanem sürgősségi szempontok alapján!

Mindemellett kérjük vegye figyelembe azt is, hogy járványveszély van, ami a szokásosnál óvatosabbá tesz minket, egészségügyi dolgozókat is, amely adott esetben azzal járhat, hogy a személyes vizsgálatot nem végezzük el, szóbeli tanáccsal látjuk el Önöket, vagy további intézkedéseket foganatosítunk (pl. kórházba utalás). Erre nem saját kényelmünk miatt, hanem közegészségügyi szempontból van szükség, gondoljanak bele abba, hogy amennyiben az ellátó személyzet megfertőződik, úgy több ezer ember ellátása több hétre veszélybe kerülhet, ideértve a légúti panaszoknál sokkal súlyosabb kórképeket is! Feltételezem Ön sem szeretné, ha idős, beteg rokona azért nem kapna ellátást, mert az orvos és az ápoló betegen fekszik otthon.

Az ellátórendszer kapacitása véges, kevesen vagyunk, lebetegedésünk esetén helyettesítésünk nem megoldott! Így ez közös és kölcsönös felelőségünk.

Kérjük, ha (akár lázzal járó) légúti tünetek miatt kereste/né fel a rendelőt, akkor fontolja meg, hogy hazamegy és otthon kúrálja magát, emellett e-mailen vagy telefonon is kérhet segítséget, tanácsot!

A fentiek alól kivételt képez fentiek alól a 12 év alatti gyermek magas lázzal, vagy az egyébként is elesett állapotú idős, daganatos, szív- és tüdőbetegséggel bíró páciens.

Most sincs, eddig sem volt kifejezett gyógyszer vagy csodaszer a vírusfertőzés leküzdésére. Sem influenza, sem koronavírus diagnózisát nem tudjuk a rendelőben felállítani, sem kezeli.

A kormány bevezetett közegészségügyi intézkedései alapján:

2022.02.01-től:

  1. A szűrővizsgálatok folyamatosan történnek!

  2. A stabil jól beállított betegségek szakorvosi javaslatai, jogosítvány, foglalkozás egészségügyi alkalmassági vizsgálatok, melyek 2020. március 1. követően jártak volna le automatikusan 2022.06.30.-napig érvényesek. Így ezekre a vizsgálatokra, amennyiben a páciens állapota nem indokolja beutalót nem adunk ki!

  3. Rendelőnkben elérhető vizsgálatok vércukor, HgbA1c("3 hónapos vércukor", CRP (gyulladás), D-dimer (mélyvénás thrombózis, tüdőembólia), Troponin T és I (infartus markerek), valamint lipid és koleszterin szintek.
    Az S.O.S. 24 KFT a fenti vizsgálatokat sürgősségi és szakmailag indokolt esetben ingyenesen biztosítja a készlet erejéig.

  4. A kiadott beutalók, betegszállítási utalványok csak abban az esetben használhatók fel, amennyiben azok orvos szakmai indok esetén vagy sürgős orvos szakmai okból történnek akkor érvényesek!

  5. Táppénzes papírok kiadása minden esetben utólag fog történi. Keddi és pénteki napokokn.

  6. Ha az otthon maradás esetére Z-s kóddal járványügyi érdek miatt történik, ideje minimum 5 nap!
    Ez idő alatt a táppénzen lévő személy otthonát csak indokolt esetben hagyhatja el!

  7. Ezúton hívjuk fel a lakosság figyelmét, hogy a járványügyi szabályos be nem tartása szabálysértés (50.000-5.000.000Ft.- közötti bírsággal), amennyiben más személy fertőzéséhez vezet - úgy súlyos testisértés), ammennyiiben halált okoz - úgy halált okozó gondatlan veszélyeztetés/ gondatlanságból elkövetett emberölés).

  8. Amennyiben beteg telefonon konzultáljunk, a rendelői, ügyeleti és SBO-s találkozások fokozott fertőzést veszélyt rejtenek!

  9. Az Országos Tisztifőorvos Asszony rendelkezéseinek értelmében a kontaktus csökkentés céljából csak 1 fő/család várakozhat a váróteremben.

Kérjük az Önök szíves együttműködését is abban, hogy megakadályozzuk a vírusok tovább terjedését!

Jó egészséget és szükség esetén jobbulást kívánunk!

Dr. Sziliné Dr. Dézsi Csilla, Dr. Szili Károly, Dr. Cserháti Nóra, Dr. Szvetnyik Fanni, Dr. Czibula Ágota, Dr. Lábodi László Zoltán
S.O.S. 24 KFT ellátó háziorvosok

Szülőknek táppénz - vészhelyzet esetére

A karanténnal összefüggő szülői keresőképtelenségi kérdéseivel kapcsolatban az alábbi tájékoztatást adjuk:

1. A szülő táppénzre vehető-e a gyermek nem koronavírussal összefüggő betegsége kapcsán ?

Válasz: Igen

Jogalap: A kötelező egészségbiztosítási ellátásokról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (továbbiakban: Ebtv.) 44. § alábbi pontjai:

Keresőképtelen, többek között

d) a szülő a tizenkét évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartamára abban az esetben, ha a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;

e) a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja és a gyermeket a saját háztartásában neveli;

2. A szülő táppénzre vehető-e a gyermek koronavírussal összefüggő betegsége kapcsán házi karantén miatt?

Válasz: Igen, mivel a járványügyi vészhelyzet kihirdetését követően biztosították a „házi karantén” lehetőségét is.

Jogalap: Ebtv. 44. § g) g) pontja szerint keresőképtelen, akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható. Ennek értelmében, ha a szülő az Ebtv. 44. §. d) vagy e) bekezdése szerinti gyermekét ápolja, a 44. § g) pontja alkalmazható.

3. A szülőt a kórház veszi táppénzre továbbra is, ha koronavírus fertőzéssel fekszik a gyermek fekvőbeteg ellátóhelyen?

Válasz: Igen.

Jogalap: A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 2. § (2) A kórházi kezelés időtartamára, valamint a pszichiátriai beteg alkalmazkodó (adaptációs) szabadsága esetén a kórház igazolja a keresőképtelenséget.

4. A szülő táppénzre vehető-e, ha a szülő nem tudja megoldani másként a gyermek felügyeletét, csak ha ő marad otthon?

Válasz: A hatályos jogszabályok értelmében erre (egyenlőre) nincs mód. Az iskola és óvodabezárás idejére a táppénz, mint keresetpótló támogatás nem adatható, mert a táppénz célja a biztosítási feltételek megléte esetén keresőképtelenség idejére járó kiesett jövedelem meghatározott mértékű pótlása.

Az egészségbiztosításról szóló jogszabályok nem adnak erre lehetőséget, így a megoldás a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény, és a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény rendelkezései között kereshető. Ilyen esetben a szülő igénybe veheti az éves rendes szabadságát, amennyiben azt kimeríti abban az esetben fizetés nélküli szabadságot, vagy ha a munka jellege olyan, abban az esetben az otthoni munkavégzés a munkáltató általi engedélyezés alapján.

A táppénzzel kieső jövedelem kiegészítésére az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 70. § szerint van lehetőség, amely kimondja, hogy a járványügyi elkülönítés, a járványügyi megfigyelés és a járványügyi zárlat, továbbá a járványügyi ellenőrzés idején az azok végrehajtásával összefüggésben felmerült, a fertőző betegnek, illetve a kórokozó hordozónak fel nem róható, szükséges és indokolt költségeket és a társadalombiztosítási jogviszony alapján meg nem térülő kiesett munkajövedelmet az állam a fertőző beteg, illetve a kórokozó hordozó részére megtéríti.

Szigeti Szabolcs
Egészségügyi Finanszírozási és Rendszerfejlesztési Helyettes Államtitkár Úr megbízásából

Karantén - házikarantén szabályok és javaslatok

Kedves Pácienseink!

Az alábbiakban olvashatók az otthoni karantén szabályai,

(Forrás: A Public Health England anyagát a Nemzeti Népegészségügyi Központ adaptálta.)

kérem tanulmányozzák, MINDENKINEK LEGYEN EGY TERVE az alábbiak kivitelezésére:

Új koronavírus (COVID-19): tájékoztatás otthonában való járványügyi megfigyelésről

1. MARADJON OTTHONÁBAN

Az otthon történő elkülönítés ajánlott időtartama jelenleg 14 nap. Ez idő alatt csak akkor hagyja el otthonát, ha esetleg egészségügyi ellátásra van szüksége. Ez utóbbi esetre vonatkozóan a 4. és 8. pontokban foglaltakat kell figyelembe venni.

Ne menjen dolgozni, ne menjen oktatási-nevelési intézménybe, ne használja a közösségi tereket, ne használja a tömegközlekedést vagy taxi szolgáltatást addig, amíg arra vonatkozóan tanácsot nem kap, hogy mikortól teheti ezt meg biztonságosan.

AMENNYIBEN EGYEDÜL ÉL, az otthoni ellátását önmagának kell megszerveznie a hozzátartozói vagy ismerősei segítségével, például ha élelmiszerre, egyéb háztartási cikk beszerzésére vagy gyógyszerre van szüksége. Lehetséges az is, hogy telefonon vagy az interneten rendel magának szükséges dolgokat. Az átvételt vagy kiszállítást úgy kérje, hogy a csomagot hagyják az ajtaja vagy a kapuja előtt, ne személyesen vegye át.

2. AMENNYIBEN NEM EGYEDÜL ÉL, különítse el magát a háztartásában élő családtagoktól, más személyekről (ha erre lehetőség van)

A háztartásában élő családtagoktól, más személyektől elkülönülten, egy szellőztetésre alkalmas szobában tartózkodjon. A szobában az ablakon és/vagy erkélyajtón keresztül gyakran szellőztessen. A szoba ajtaját tartsa csukva.

Ha több mint egy WC és/vagy fürdőszoba van otthonában, akkor legyen egy WC és/vagy fürdőszoba az Ön számára kijelölve, és ne használja azt a WC-t és/vagy fürdőszobát, amit mások használnak.

Ha csak egy WC és/vagy fürdőszoba van otthonában, a helyiség rendszeres takarítása szükséges. Javasolt, hogy lehetőség szerint legyen egy beosztás a WC és/vagy fürdőszoba használatára úgy, hogy Ön használja ezeket utolsónak. A használat után alaposan ki kell takarítani a WC-t és /vagy fürdőszobát. Fontos, legyen saját törölközője, mind a fürdés utáni törölközésre, mind pedig a kézmosás utáni kéztörlésre, és ezeket az egy háztartásában élő családtagok, más személyek ne használják.

Ha olyan szálláson lakik, ahol közös használatú konyha, fürdőszoba vagy közösségi terek vannak (pl. kollégium, albérlet), maradjon a szobájában csukott ajtó mögött, csak akkor hagyja el a szobáját, ha feltétlenül szükséges, és ekkor viseljen orr-szájmaszkot.

Ha a konyha használatán osztozik másokkal (akár otthon, akár kollégiumban, albérletben, stb.), lehetőség szerint ne használja akkor, amikor mások is ott tartózkodnak. Ha ez nem lehetséges, a közös konyhában való tartózkodáskor viseljen orr-szájmaszkot. Az ételt a szobájában fogyassza el.

3. Kerülje a háztartási eszközök, tárgyak közös használatát

Ne használjon közös tányérokat, poharakat, bögréket, evőeszközöket, törölközőket, ágyneműt vagy más tárgyakat másokkal közösen, ezek legyenek saját használatra kijelöltek.

Használat után minden tányért, poharat, bögrét, evőeszközt alaposan el kell mosogatni. Ha rendelkezésre áll, használjon mosogatógépet ezek mosogatására és szárítására. Ha ez nem lehetséges, mosogassa el ezeket meleg vízzel és mosogatószerrel, és alaposan törölje meg, egy külön, mások által nem használt konyharuhával. A konyharuhát a szobájában tartsa.

Ha a fenti ajánlásokat nem lehet betartani, akkor az otthonában való elkülönítés helyett más módozatot kell találni az elkülönítésre.

4. Telefonáljon, mielőtt orvoshoz fordul

Bármely orvosi vizsgálat vagy szükséges egészségügyi ellátás előtt telefonon egyeztesse a személyes megjelenés lehetőségeit háziorvosával vagy más egészségügyi szolgáltatóval. Erre azért van szükség, hogy az orvos vagy az egészségügyi intézmény előre felkészülhessen, és megelőző intézkedéseket tehessen a másokkal való érintkezés minimalizálására.

5. Viseljen orr-szájmaszkot, amennyiben orvosa vagy az egészségügyi hatóság ezt javasolja

Amennyiben orr-szájmaszk használatát javasolták Önnek, ezt viselnie kell akkor, amikor másokkal van egy helyiségben vagy személyesen megy orvosi vizsgálatra. Ha bármilyen oknál fogva nem tud orr-szájmaszkot viselni, akkor egy sállal (egyéb textillel) is el tudja takarni orrát, száját.

6. Tüsszentéskor és köhögéskor takarja el száját és orrát

Tüsszentéskor és köhögéskor takarja el száját és orrát egy papírzsebkendővel, majd dobja ki azt a szemetes kukába (ennek kezeléséről lásd a 10. pontot). Ezután legalább 20 másodpercen át mosson kezet szappannal és vízzel, majd törölje szárazra a kezét. Ha nem áll rendelkezésre kézmosási lehetőség, akkor fertőtlenítse kezét, pl. zsebben hordható alkoholos kézfertőtlenítőszerrel. Ha nincs kéznél papírzsebkendő, a könyökhajlatába köhögjön vagy tüsszentsen.

7. MOSSON GYAKRAN, ALAPOSAN KEZET

A kézmosást alaposan, szappannal és vízzel kell elvégezni. A beszappanozott kezet legalább 20 másodpercen keresztül dörzsölje át, majd öblítse le a szappanos habot vízzel, és törölje szárazra a kezeit. Kerülje a szemeinek, orrának, szájának érintését, ha előtte nem mosott kezet.

8. FIGYELJE MAGÁT, hogy jelentkeznek-e légúti fertőzés tünetei

Azonnal kérjen orvosi segítséget, ha tünetek jelentkeznek, például belázasodik, köhögni kezd vagy légzése nehezített lesz.

Ha nem sürgős esetről van szó (pl. tünetei vagy állapota nem súlyos), elégséges, ha háziorvosát hívja fel telefonon további tanácsért.

Ha sürgős esetről van szó, akkor mentőt kell hívni a 112-es számon, és a tünetek mellett jelezni kell a segélyhívást fogadó személynek azt, hogy Ön eddig otthonában volt elkülönítve az új koronavírus terjedésének megelőzése céljából.

9. NE FOGADJON LÁTOGATÓKAT otthonában

Ne hívjon, ne engedjen be látogatókat otthonába. Ha sürgősen kommunikálnia kell valakivel, akivel nem egy háztartásban él, tegye ezt telefonon vagy elektronikus úton (pl. emailben, internetes videóbeszélgetésben). Ha mindenképpen szükség van arra, hogy otthonában valaki felkeresse Önt, akkor előtte beszélje meg ezt telefonon háziorvosával.

10. A háztartásban keletkezett HULLADÉK kezelése

Minden olyan hulladékot vagy szemetet, beleértve a használt papírzsebkendőt vagy orr-szájmaszkot, amellyel érintkezett, műanyag szemetes zsákba kell dobni és a zsákot lezárni, amikor megtelt. A műanyag szemetes zsákot egy második szemetes zsákba kell ezután tenni, amit szintén le kell zárni. Ezt a szemetes zsákot lehet a szokásos módon kidobni.

11. A háztartásban keletkezett SZENNYES kezelése

Amennyiben van otthon mosógépe, minden szennyes ruhaneműt, ágyneműt, törölközőket, konyharuhákat legalább 60°C-on, más szennyesétől elkülönítetten kell kimosni. Amennyiben nincs otthoni mosásra lehetőség, a szennyest zsákba kell helyezni, és az elkülönítés letelte után kell kimosni.

Ha esetleg az elkülönítés ideje alatt tünetei jelentkeznének és az elvégzett diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat eredménye az Ön új koronavírus okozta fertőzöttségét igazolja, akkor útmutatást fog kapni a szennyes ruhaneművel kapcsolatos eljárásra.

Ha a fenti ajánlásokat nem lehet vagy nem tudja betartani, akkor az otthonában való elkülönítés helyett más módozatot kell találni az elkülönítése.

Szerkesztette: Dr. Bilecz Rita