Coronavírus (COVID-19)

Jelenleg hivatalosan igazolt COVID-19 betegről tudunk a településen!

Tartalom

A betegségről

  1. Bevezetés

A koronavírusok lipid burokkal rendelkező, egyszálú RNS vírusok. Embert és számos állatfajt képesek megbetegíteni, jellemzően madarakat és emlősöket, mint például tevéket, macskákat, denevéreket. A koronavírusok zoonozisok, képesek állatról emberre terjedni. Jelenleg hét koronavírusról ismert, hogy képes humán fertőzéseket és megbetegedések is előidézni. A koronavírus fertőzések okozta megbetegedések változó súlyosságúak lehetnek, a hétköznapi náthától a súlyosabb légúti megbetegedésekig. Négy humán koronavírus általában enyhe- mérsékelten súlyos felső légúti tüneteket okoz, míg a Közel-Keleti légúti koronavírus (MERS-CoV) és a súlyos akut légúti tünetegyüttest okozó koronavírus (SARS-CoV) súlyos, akár életveszélyes légúti megbetegedésekhez is vezethet. (A SARS-CoV okozta további humán megbetegedések kialakulását a 2003. évi járványügyi intézkedések sikeresen megakadályozták.)

A 2019 végén Vuhanban kialakult tüdőgyulladás-járvány hátterében álló egy újonnan kialakult, a béta-koronavírusok családjába tartozó vírust azonosítottak. Az új koronavírus elnevezése 2020. február 12-től „súlyos akut légúti tünetegyüttest okozó koronavírus 2” (SARS-CoV-2), az általa okozott megbetegedés a pedig „koronavírus-betegség 2019” (coronavirus disease 2019), melynek rövidített változata a COVID-19.

2. A fertőzés forrása:

jelenleg ismeretlen. A kezdeti esetek közös epidemiológiai kapcsolata a vuhani tengeri és élő állat piaccal erősen valószínűsíti egy ott előforduló állat, mint zoonotikus forrás szerepét a járvány kialakulásában, azonban ennek beazonosítása még nem történt meg. Feltehetően ezen – jelenleg még nem beazonosított – állatfaj segítségével jutott át a vírus denevérekből emberre. Az új koronavírus emberről-emberre történő terjedését igazolták: ember is lehet a fertőző forrás.

3. A terjedés módja:

az emberről-emberre történő terjedés jellemzően cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontaktussal történik.

4. Lappangási idő:

a jelenlegi adatok szerint általában 5-12 nap (2-30 nap). Az eddigi adatok alapján a fertőzőképesség a tünetek meglétekor a legnagyobb, de jelenlegi ismereteink szerint nem zárható ki teljes bizonyossággal, hogy fertőzőképesség előfordulhat a megbetegedés kezdete előtt is. Valószínűleg a tünetek súlyosságával arányos a fertőzőképesség.

5. Fontosabb tünetek:

A megbetegedés lázzal, köhögéssel, nehézlégzéssel, hasmenéssel, fejfájással virusfertőzésre vagy tüdőgyulladásra jellemző tünetekkel és radiológiai eltérésekkel jár. A megbetegedés manifesztálódhat enyhe, közepes és súlyos tünetekkel, ideértve a tüdőgyulladást, az akut légúti distressz szindrómát (ARDS), a szepszist és a szeptikus sokkot, többszervi elégtelenséget. A megbetegedések 80%-a enyhe formában jelentkezik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) eddigi adatai szerint a halálozási arány nem éri el a 3%-ot.

6. Megelőzés

mint minden fertőzésnél a koronavirus esetében is a megelözés a legfontosabb! Megfelelő hígéns feltételek, valamint gondos és felelős gondolkodással a fertőzés megelőzhető.

Ha olyan személlyel talákozott aki gyanús vagy koronavírus hordozó maradjon otthon és hívja háziorvosát rendelési időben.

Ha Ön olyan helyen járt vagy olyan munkátvégez ahol felmerül a koronavírus fertőzés lehetősége, de nincs tünetei maradjon otthon értesítse háziorvosát aki a megfelelő teendőket elvégzi.

Ha fentiek közül bármelyik igaz Önre és tünete is van akkor jelentkezzen telefonon, rendelési időben háziorvosánál vagy 112-n.

7. Kezelés

Minden betegünknek a következőket javasoljuk, amennyiben allergia nem áll fenn a készítményekkel.

Vény nélkül is kapható szerek:

  • Vitamin C 4x2000 mg min 10 napig, utána 1x 1000 mg 3 hónapig

  • Vitamin D 3x3000 NE 10 napig, utána 1x 3000 NE 3 hónapig

  • Vitamin E 2x200 mg 10 napig, utána 2 hónapig 1x1 tbl

  • Vitamin B komplex 4x1 2 hónapig

  • Ibuprofén 2x400 mg max. 2400 mg/nap

  • Aspirin protect D:1 tbl 2 hónapig;

  • Ambroxol 3x1 tbl (utolsó szem tbl 16.00 óráig, mivel köptető), sz.e.

  • Melatonin 3x1 tbl (Bio-Melatonin 3 mg), alvászavar esetén 1x2 tbl este 2 hónapig

  • Quercetin 2x250mg (vagy bármely más flavonoid készítmény)

  • Alpikol/Kaloba naponta 1x15 ml, amíg el nem fogy

  • Zink 2x50 mg 10 napig

  • Selén 100ug-500ug (200ug javasolt) 10 napig

  • Quamatel mini 4x1, majd 2x1 tbl. 3-4. naptól sz.e.

  • Omega-3 1000-3000 mg 2 hónapig

További információ http://www.covidmintavetel.hu


Fontos idősekkel kapcsolatos megjegyzések

A koronavírus-járvány az idősekre jelenti a legnagyobb veszélyt. Ezért arra kérjük őket, hogy fogadjanak meg néhány fontos tanácsot, amivel jelentősen csökkenthető a fertőzés veszélye.

  • Kerüljék azokat a helyeket, ahol sokan vannak, különösen a zárt tereket, a csoportos rendezvényeket, és lehetőség szerint a tömegközlekedést!

  • Kerüljék az érintkezést lázas betegekkel, vagy olyan hozzátartozóval, aki köhög, tüsszög, lázas!
    (Beteg gyermekünket ne bízzuk szüleinkre, nagyszüleinkre!)

  • Gyakran és alaposan mossanak kezet, szappannal és vízzel!

  • Kerüljék a puszit, az ölelést, és a kézfogást!

  • Szellőztessenek gyakran!

  • Egyenek sok gyümölcsöt, zöldséget és vitamindús ételeket!

  • Ha tüneteik vannak (például láz, szárazköhögés, izomfájdalom), akkor ne személyesen menjenek a házirorvoshoz, hanem telefonon hívják a háziorvosukat!


Felkészülés a koronavírus következményeire

Készüljünk fel együtt a lehetséges fertőzésre, karanténra

  • Gyűjtse össze egy közeli ismersőkről listát ( rokonok, barátok, közeli hozzátartozok) és értesítsd őket terveidről (bébicsősz, gyermekelhelyezés, kölcsönlakás, átköltézés)

  • A betegségre fogékonyabb hozzátartozóknak alakíts ki ellátási és védőláncot.

  • Alakíts betegnek megfelelő helyet és illemhelyet házon belül.

  • Beszélj a szomszédokkal, ha lehet integráld őket a terveidbe.

  • Csináljatok kapcsolati listát telefon, e-mail vészhelyzet esetére

  • Gyakoroljátok családosan a prevenciót

      • Kerüld közvetlen kontaktust kerülése (fertőző betegnél otthon)(közvetlen környezetben) - erre a magatartásra tanítsd szereteid!

      • Maradj otthon ha beteg van

      • Fedd a köhögést és tüsszögést

      • Takarítsd a felületek, ahol várható góc pont lehet (pl kilincs, kormány, ajtók, wc lehúzó, ülőke

  • Jelöljetek ki egy szobát, ahol a beteg hozzátartozó(k) lehetnek

  • Készüljetek fel iskola bezárásra (elhelyezés, átvállalás, egyebek)

  • Telefonon, interneten tartsd a kapcsolatot.

  • Foglalkozz az emocionális stressz hatásaival is - készítsd fel családod gyermeked lelkileg

  • Véd a kisállatokat is, ne enged ki őket vagy ha beteg vagy a közeledbe

  • A legfontosabb ne pánikolj, hanem készülj fel, így bármi történik mindig lesz B terv

  • Ne vásárolj előre (túl sokat)

Tüneti kezelés

A coronavirus fertőzés az esetek döntő részében ( kb. 80 % ) otthon is kezelhető felső légúti betegséget okoz

Ezért fontos, hogy LEGYENEK OTTHON VÉNY NÉLKÜL KAPHATÓ TÜNETI SZEREK

(FONTOS! A kórokozó VÍRUS, vagyis NEM HAT RÁ AZ ANTIBIOTIKUM !!!)

A következő recept nélküli gyógyszerek beszerzését javaslom - TERMÉSZETESEN AZ EGYÉNI GYÓGYSZERÉRZÉKENYSÉG FIGYELEMBE VÉTELÉVEL.

LÁZCSILLAPÍTÓK:

- METAMIZOL: Algopirin, Metapyrin, Optalgin, Panalgorin. Gyermekeknek FLAMBORIN CSEPPEK

- ASPIRIN: Kalmopyrin. Figyelem, 12 éves kor alatt nem adható !

- PARACETAMOL: Rubophen, Panadol

LÉGÚTI VÁLADÉKOLDÓK:

- ACC 200, FLUIMUCIL, SOLMUCOL (szopogatós tabletta)

- MUCOPRONT

- PAXIRASOL OLDAT, TABLETTA

- AMBROXOL

KÖHÖGÉSCSILLAPÍTÓK:

- BRONCHOSTOP OLDAT, GUMIPASZTILLA

- IZLANDI ZUZMÓ - gyermekeknek

- LIBEXIN tabletta

ADJUVÁNS SZEREK:

- SINUPRET CSEPPEK

- BRONCHIPRET CSEPPEK

C- VITAMIN, D VITAMIN

Ha a sok gyógyszer mellett megfájdul a gyomra akkor recept nélkül kapható gyomorvédők: - ACIDA 20 MG, CONTROLOC CONTROL 20 MG, NOLPAZA CONTROL 20 MG


Munkajogi kérdések a koronavírussal és az elbocsátással/felmondással kapcsolatban!

Dr. Szabó Iván Ügyvédi Iroda

Március 15., 22:57 ·

A hétvégén már rengeteg kérdést kaptunk ügyfelektől, barátoktól és ismerősöktől a korona vírus miatt kialakult munkajogi problémákkal kapcsolatban. Vidékről kaptunk olyan híreket, hogy a járvány miatt legjobban sújtott szolgáltatói szektorban máris elkezdődtek az elbocsátások. Ezt tetőzte az iskolák bezárásról szóló hír, amitől természetesen a munkavállaló szülők, de a munkáltató cégek is kétségbe estek.

Az alábbiakban próbálok néhány gyakori kérdésre válaszolni, de szeretném mindenki figyelmét felhívni két fontos tényre: Az egyik, hogy ezek a bejegyzések, most ebben a percben érvényesek, tekintve, hogy a helyzet szó szerint óráról órára változik (és fog is), a másik, hogy ez a mi Ügyvédi Irodánk véleménye, és nem kötelező azt elfogadni, valószínűleg lesznek más jogászok, akik eltérően értelmezik a kérdést.

Az alábbi kérdések a piaci környezetre vonatkoznak, tehát nem a közszolgálati jogviszonyra.

Ezt a bejegyzést nem a jogászoknak, vagy a közgazdászoknak szánom, ezért igyekszem a lehető legközérthetőbb lenni. Ha valakik emiatt nem érzik majd megfelelően pontosnak a jogi megfogalmazásokat, azoktól elnézést kérek!

Kirúghatnak-e a munkahelyemről a járvány idején?

A válasz IGEN.

A járványügyi intézkedés nem képez tilalmat a munkáltatói felmondás közlése tekintetében. Ha a munkáltató ezen időszakok alatt felmondást kíván közölni a munkavállalóval, ezt jogszerűen megteheti (akár az elkülönítés helyére levélben elküldve a felmondást).

A felmondási idő a közlés napjától, illetve a felmondás munkavállaló általi kézhezvételének napjától számítandó, kivéve, ha keresőképtelenség miatt van távol a munkavállaló a munkahelyétől, ebben az esetben a felmondási idő a keresőképtelenség megszűnésének napját követően indul el.

Kirúghatnak-e a munkahelyemről csak azért, mert koronavírus járvány van?

A válasz: NEM.

Az nem lehet a felmondás indoka, hogy járvány van. Viszont, ha a járvány miatt a Munkáltató gazdaságilag olyan helyzetbe került, hogy a munkaviszony fenntartása tőle nem várható el, akkor élhet rendes felmondással. (Tipikusan a szolgáltató szektor, pl. hotelek, éttermek, amelyek elsőként érezték meg a vírus hatását)

Nem merek bemenni a munkahelyemre, mert féle a fertőzéstől! Kirúghatnak ezért?

A válasz: IGEN

Jelenleg nincs kijárási tilalom, és akik nem kerültek karanténba, azok szabadon mozoghatnak. (Hangsúlyoznám, hogy ez ma érvényes- nem tudjuk, hogy holnap nem lesz-e ezzel ellentétes kormányzati intézkedés!). Az az ok, hogy valaki fél, nem indokolja, hogy ne menjen be dolgozni!

Nem merek bemenni a munkahelyemre, mert félek a fertőzéstől, MERT A MUNKÁLTATÓM NEM TETT MEG SEMMIT A FERTŐZÉS ELKERÜLÉSE ÉRDEKÉBEN! Kirúghatnak ezért?

A válasz: NEM!

Fontos azonban, hogy a Munkavállalónak kell bizonyítania, hogy a Munkáltató nem biztosította a fertőzés megelőzésének feltételeit: legalább szappanos kézmosás lehetősége, a fertőzés elkerüléséhez szükséges minimális távolság, gyakori szellőztetés stb. A Munkáltatónak ugyanis biztosítania kell az egészséges munkavégzés feltételeit. Ennek hiányában a Munkavállaló megtagadhatja a munkavégzést DE! a munkavégzés megtagadása esetén is rendelkezésre kell állnia, tehát ha arról tájékoztatják, hogy a feltételeket megteremtették, akkor be kell menni dolgozni! Erre az időre a Munkavállalónak az alapbére jár (állásidő).

Ha elkapom a koronavírust a munkahelyemen, az munkahelyi balesetnek számít?

A válasz: NEM!

A betegség az betegség, nem baleset. Ha valaki bizonyítani tudja, hogy a munkahelyén kapta el a koronavírust (amit kétlek), akkor annak van fokozott jelentősége, hogy a Munkáltató betartotta-e az előírt közegegészségügyi előírásokat. (kézmosás lehetősége, fertőtlenítés, írásos tájékoztatás stb.) Ha nem, az megalapozhatja a Munkáltató kártérítési felelősségét, de az már egy másik történet.

Múlt héten voltam olaszba/spanyolba/wuhanba… stb. Simán hazajöttem, de a Főnök azt mondta „be ne merjek menni”, de nekem kellene a pénz, lehet bajom, ha bemegyek?

A válasz: IGEN

Akár azonnali hatállyal is kirúghatják. A feltétel itt, hogy a Munkáltató előzetesen írásban értesítse, hogy ne menjen be a munkahelyére. Ezt köteles betartani.

Egyáltalán a Főnököm megkérdezheti, hogy hol voltam szabadságon? Megkérdezheti, hogy valaki beteg-e a családban?

A válasz: IGEN.

Megkérdezheti, és el is tilthat a munkavégzés alól 14 napra.

Ha a Főnök azt mondta, hogy nem mehetek be a munkahelyre, akkor nem is kapok semmit!?

A válasz: NEM.

Erre az időre állásidő, azaz alapbér illeti meg. A munkavállaló és a munkáltató ettől eltérően meg is egyezhetnek abban, hogy a Munkavállalót mekkora díjazás illeti meg (tehát az alapbéren felül) vagy hogy a munkavállaló szabadságot vesz ki. Ha beteg, akkor betegszabadságon vagy táppénzen van.

Kirúghatnak-e a munkahelyemről, mert nem megyek be dolgozni, mert otthon kell maradnom a gyerekkel/gyerekekkel?

Alapvetően: IGEN (jelen pillanatban)

A Munkáltató (jelenleg) nem köteles engedélyezni, hogy az iskola bezárásra tekintettel a munkavállaló ne jelenjen meg a munkahelyén, elméletileg ez még azonnali hatályú felmondást is eredményezhet, de őszintén szólva nem hiszem, hogy létezik ma olyan bíróság Magyarországon, amely egy ilyen esetben a Munkáltató javára döntene. Ez a helyzet ugyanis különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan oknak minősül, és mivel jogszabály írja elő (a Kormány határozatai), ez megalapozza, hogy a dolgozót mentesítsék munkavégzési kötelezettsége alól, azaz engedélyezzék szabadság kiadását vagy engedélyezzék, hogy otthonról dolgozzon (ha ez utóbbi lehetséges).

Magyarul: Tehát ha nem lehet megoldani a gyerek felügyeltét, akkor otthon lehet maradni, de legalább telefonon (célszerű inkább e-mailen, vagy sms-ben) bejelenteni a Munkáltatónak, és engedélyt kell kérni a szabadság kiadására.

Ebben az esetben is dönthet úgy egy Munkáltató, hogy ennek ellenére kötelezi a munkavállalót a munkahelyen való megjelenésre, de SZERINTEM ezt csak akkor teheti meg, ha erre valamilyen méltányolható oka van pl: a kialakult veszélyhelyzetben startégiai vállalatról, és kulcsfontosságú személyről van szó pl. valamilyen közszolgáltató cég vezető beosztású munkavállalójáról, vagy bárkiről, akit ebben a helyzetben nem lehet nélkülözni stb.

Mehetek-e táppénzre azért, mert otthon kell lennem a gyerekkel?

A válasz: NEM

Önmagában emiatt nem lehet sem betegszabadságra, sem táppénzre menni.

A Főnököm megengedte, hogy otthon maradjak a gyerekkel, de nem tudok otthonról dolgozni, mert nem olya jellegű a munkám. Jár-e nekem erre az időre fizetés?

A válasz: NEM

Ebben a helyzetben a dolgozó igazoltan van távol a munkahelyétől, de nem jár részére munkabér (alapbér, azaz állásidő sem). Hangsúlyozom azonban, hogy a Munkáltatónak és a dolgozónak bármikor van lehetősége arra, hogy ettől eltérően egyezzenek meg, tehát a Munkáltató döntése szerint adhat erre az időszakra is alapbért, vagy bármit a dolgozó részére.

A Cég úgy döntött, hogy a telephelyünket bezárják, nem is lehet oda bemenni. A munkának olyan a jellege, hogy nem lehet távmunkát végezni. Mi jár ilyenkor a dolgozónak?

Ebben az esetben az alapbér jár, de ha van kollektív szerződés, akkor a kollektív szerződés szerinti juttatások is járnak.

Bementünk a munkahelyre, de nem csinálunk egész nap semmit, mert a vírus miatt nem kapunk alapanyagot. A Főnök azt mondta, hogy sajnos most nem kapunk fizetést. Megteheti ezt?

A válasz: IGEN

Amennyiben a Munkáltató bizonyítani tudja, hogy a termeléshez, működéshez szükséges alapanyagok, termékek, információk vagy dokumentumok egy koronavírus járvánnyal érintett területről, az ottani zárlat, gyár, üzem, iroda bezárása miatt nem érkeznek meg, akkor az állásidő ellenére NEM terheli munkabér fizetési kötelezettség. Ez a Munkáltató szempontjából un vis maior helyzet (működési körén kívülálló elháríthatatlan külső ok)

A munkahelyem karantén alá került. Nem tudunk bemenni dolgozni. Így is kapnunk kell fizetést?

A válasz: NEM

Ez is vis maior helyzet a munkáltató részéről. Itt is megállapodhatnak eltérően a Felek.

Karanténba (orvosi) kerültem, de kiderült, hogy negatív lett a tesztem. Akkor most nem is kapok semmit?

A válasz: NEM

Mindegy mi lett a karantén eredménye, akkor is TÁPPÉNZ-re jogosult.

Nem helyeztek karanténba, de otthon kellett maradnom (házi karantén), mert múlt héten Olaszországban stb. stb. voltam, olyan helyen voltam, ahol volt egy fertőzött stb. stb. Akkor is kapok táppénzt?

A válasz: NEM

Táppénz így nem jár, és munkabér sem, de a távollét itt is igazoltnak minősül, mint a kisgyermek esetében. Emiatt nem lehet tehát elbocsátani.


Koronavírus térkép

Érintett Járvány követése


Jogszabályi háttér:

1. Eü. törvény. 1997. évi CLIV. törvény

http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=30903.362487

2. Katasztrófavédelem. 2011. évi CXXVIII. törvény

http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=139408.376358

3. 521/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet az egészségügyi válsághelyzeti ellátásról

http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=165998.368190

4. Járványügyi miniszteri rendelet : 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet

http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=34341.376402